Головна  →  Новини  →  31 травня 2024

Ботулізм – небезпечна хвороба, яку простіше попередити, ніж лікувати – Валентина Гінзбург

Ботулізм – це гостре токсико-інфекційне захворювання, яке може призвести до складних наслідків для стану здоров’я та навіть до смерті. Перебіг цієї хвороби часто супроводжується ускладненнями, з якими важко впоратися навіть досвідченим лікарям. Водночас убезпечитися від неї можна. Про це нагадала директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург. 

Вона зауважила, що для запобігання хвороби слід розуміти як саме відбувається зараження.

«Ботулізм зазвичай виникає, коли ми вживаємо їжу, що накопичила токсин. Найчастіше це в’ялена або слабо просолена риба, ковбаса, шинка, м’ясні та рибні консерви. Розумна насторога при їхньому вживанні значно зменшує ризик захворіти», – сказала Валентина Гінзбург.

Директорка Департаменту наголосила, що такі продукти можна купувати лише в офіційних центрах продажу з додержанням норм зберігання та термінів придатності.

«Придбавши рибу або консерву на стихійному ринку, ви дуже ризикуєте! Також треба бути обережними і у власному виробництві консервів із овочів і грибів. Ретельно вимийте з цих продуктів залишки ґрунту, які теж можуть містити ботулінічні палички або спори. Не вживайте «здуті» консерви, навіть якщо смак продукту не змінився. І в жодному разі не пропонуйте сумнівні продукти дітям – вони особливо вразливі до інфекції!» – зазначила Валентина Гінзбург.

Якщо ж після вживання продуктів, що можуть містити токсин, самопочуття погіршилося – слід одразу звернутися за медичною допомогою. Адже ботулізм може розвиватися дуже швидко.

Інкубаційний період при харчовому ботулізмі складає від 8 годин до 10 діб. Початок хвороби зазвичай поступовий, а відсутність гарячки створює ілюзію «несерйозності» недуги.

Одним із симптомів ботулізму є порушення близького зору: хворі не можуть читати текст, який лежить перед ними, але добре бачать предмети. Може здаватися, що перед очима «наче сітка», «імла», що заважає бачити. Також серед частих перших симптомів – порушення салівації: сухість у роті така виражена, що язик просто присихає до піднебіння, хворий змушений постійно пити воду, бо без цього не може навіть говорити. Голос стає гугнявим, тихим, а іноді й повністю зникає.

Наступними симптомами ботулізму є підвищена стомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення. У хворого спостерігаються ознаки ураження травної системи: нудота, блювання, послаблення випорожнень. Потім пронос припиняється, і настає стадія парезу кишечнику: з’являється здуття живота, закреп. У розпалі хвороби особливо виразно помітно переважне ураження м’язів шиї та кінцівок. 

«Якщо ви помітили такі чи подібні симптоми в себе чи у близьких – негайно зверніться до лікаря. Серед ускладнень ботулізму, зокрема, зупинка дихання і серця, тож незалежно від тяжкості хвороби госпіталізація – обов’язкова», – наполягає Валентина Гінзбург.

У 2022–2023 роках у столиці було зафіксовано 9 клінічно підтверджених випадків ботулізму. Цього року – вже два, одного з пацієнтів медикам врятувати не вдалося.

Директорка Департаменту охорони здоров’я закликала киян бути обережними, зважаючи на таку небезпеку, яка зазвичай посилюється в теплу пору року. А також бути пильними до свого самопочуття, самопочуття близьких і, особливо, дітей. 

«Пам’ятайте, що успіх лікування та одужання значною мірою залежить від своєчасного звернення до лікаря. Ніякого самолікування! Краще звернутися, щоб пересвідчитися, що все гаразд, ніж занедбати хворобу, розраховуючи на те, що саме минеться. Треба свідомо підходити до питань свого здоров’я та не ризикувати там, де проблем можна легко уникнути», – констатувала Валентина Гінзбург.

Перейти до спискуВерсiя для друку

undefined 

 

 

 

 

 

 

 

Цифрова освіта

111