Головна  →  Новини  →  4 березня 2015

Поновлення виробництва ліків в аптеках зекономить кошти пацієнтів

В МОЗ України відбувся брифінг, під час якого експерти обговорили питання використання нових принципів рекомендацій лікарських засобів для зниження фінансового навантаження на пацієнтів.

 

На переконання учасників брифінгу, нині на фармацевтичному ринку України близько 80% лікарських засобів становлять імпортні препарати. Тому через здорожчання більшості медпрепаратів через зростання курсу іноземної валюти відзначається звуження спектру ліків за механізмом дії, що обмежує лікаря у проведенні ефективного лікування. У зв’язку з цим в Україні постало питання доступності ефективного і безпечного лікування та застосування якісних препаратів для соціально-незахищених верств населення.

 

Для цього група експертів медичної галузі, до якої увійшли представники державних та відомчих структур, громадських організацій, що опікуються пацієнтами, запропонувала змінити підхід до призначення лікарями лікарських засобів для пацієнтів. Зокрема, йдеться про поновлення індивідуального виробництва ліків безпосередньо в аптечних закладах.

 

«Розпочавши експеримент із київськими дерматологами та фармацевтами, ми зрозуміли: якщо поновити виробництво ліків безпосередньо в аптеках – пацієнти зможуть суттєво скоротити витрати на лікування, адже деякі лікарські засоби, виготовлені індивідуально, у 20 разів дешевші ніж вироблені на промислових потужностях. Ми вважаємо, що цей крок буде проривом на шляху до здешевлення ліків і розширення доступу громадян до якісних лікарських засобів», - зауважив президент Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

 

За його словами, у всьому світі аптечні заклади виробляють ліки для пацієнтів за рецептом лікаря, і в Україні варто відновити цю практику. Крім цього, така система персоналізує медичну послугу і підвищує відповідальність лікарів та фармацевтів перед пацієнтом.

 

Президент Української академії дерматовенерології Олександр Літус під час брифінгу навів журналістам деякі статистичні дані. «Щорічно в Україні за дерматологічною допомогою звертається близько 2,5 млн пацієнтів. Багато з них потребують стаціонарного лікування, яке оплачується за державний кошт. В середньому, хворі перебувають в стаціонарі від 13 до 18 днів, яким на курс лікування необхідні зовнішні лікарські засоби на суму близько 3 000 грн. Якщо такі ліки виробляти у аптеці за індивідуальним замовленням, то можна зекономити від 50 до 1 000 грн. на одному засобі. Загалом, на рік це може дати економію у 93 млн грн.», - констатував Олександр Літус.

 

Як зазначив експерт фармацевтичного ринку Руслан Світлий, столичні фармацевти, які зберегли кадри для такого виробництва, готові до відновлення забутої системи. За його словами, у Києві нині на базі 48 комунальних аптек можна виробляти прості і надскладні форми ліків. Лише минулого року ці заклади виготовили 900 тисяч індивідуальних лікарських засобів.

 

Серед переваг аптечного виробництва Руслан Світлий назвав 100 відсоткове виключення підробки, відсутність застосовуються консервантів, індивідуальне дозування та склад, визначені рецептом лікаря, та відсутність торгової націнки, тобто витрат на реєстрацію, виробництво упаковки, маркетингове просування, логістику тощо.

 

Під час брифінгу експерти зазначили, що для ефективного досягнення такої амбітної мети необхідно провести низку семінарів з питань взаємодії лікарів з провізорами аптек, розробити методичні матеріали для навчання лікарів призначенню і виписуванню рецептурних форм лікарських засобів.

 

Прес-служба МОЗ України

Перейти до спискуВерсiя для друку

undefined 

 

 

 

 

 

 

 

Цифрова освіта

111