Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
офіційний вебпортал

НОРМАТИВНА БАЗА

Опубліковано 17 вересня 2024 року о 14:12

Про зміни щодо медичних оглядів працівників

Міністерство охорони здоров’я України (далі — МОЗ) наказом від 15 жовтня 2024 року № 1759 внесло зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, а також до низки форм відповідної документації. Цей наказ набирає чинності з 1 січня 2025 року.

Отже, у Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженому наказом МОЗ від 18 квітня 2022 року № 651, серед іншого, має з’явитися норма, за якою організація та проведення попереднього (під час прийняття на роботу), позачергового та періодичного (протягом трудової діяльності) психіатричних оглядів категорій осіб, зазначених у Переліку категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду, здійснюється за рахунок коштів роботодавця.

Огляд проводиться лікарем-психіатром, який працює в уповноваженому закладі охорони здоров’я та зареєстрований у електронній системі охорони здоров’я, пройшов тематичне навчання за відповідною програмою згідно із законодавством України.


Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру

Розслідування нещасних випадків проводиться для визначення їх обставин та причин. На підставі результатів розслідування розробляються заходи щодо запобігання подібним випадкам у майбутньому, а також щодо розв'язання питань соціального захисту потерпілих.

Порядок розслідування нещасних випадків невиробничого характеру (далі — Порядок № 270) затверджено постановою КМУ від 22.03.2001 № 270. 

Під нещасними випадками невиробничого характеру слід розуміти не пов'язані з виконанням трудових обов'язків травми, у тому числі отримані внаслідок заподіяних тілесних ушкоджень іншою особою, отруєння, самогубства, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою, травми, отримані внаслідок стихійного лиха, контакту з тваринами тощо, які призвели до ушкодження здоров'я або смерті потерпілих.

Факт ушкодження здоров'я внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад, який надає потерпілому відповідну довідку чи листок непрацездатності.

Які нещасні випадки підлягають розслідуванню

Відповідно до Порядку № 270 розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися під час:

  • прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації (далі — організації) і не використовувався в інтересах цієї організації;
  • переміщення повітряним, залізничним, морським, водним, автомобільним транспортом, в електротранспорті, метрополітені, на канатній дорозі, фунікулері та на інших видах транспортних засобів;
  • виконання громадських обов’язків (рятування людей, захист власності, правопорядку тощо, якщо це не входить до службових обов’язків);
  • виконання донорських функцій;
  • участі в громадських акціях (мітингах, демонстраціях, агітаційно-пропагандистській діяльності тощо);
  • участі у культурно-масових заходах, спортивних змаганнях;
  • проведення культурних, спортивних та оздоровчих заходів, не пов’язаних з навчально-виховним процесом у навчальних закладах;
  • використання газу у побуті;
  • вчинення протиправних дій проти особи, її майна;
  • користування або контакту із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами;
  • виконання робіт у домашньому господарстві, використання побутової техніки;
  • стихійного лиха;
  • перебування в громадських місцях, на об’єктах торгівлі та побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення, в інших організаціях, а також у рекреаційних зонах;
  • контакту з тваринами (у тому числі птахами, плазунами, комахами тощо) та рослинами (у тому числі грибами, водоростями тощо), що призвело до ушкодження здоров'я або смерті потерпілих;
  • споживання (використання) нехарчової продукції.

Нещасні випадки розслідують незалежно від того, чи був потерпілий у стані психічного розладу, алкогольного або наркотичного сп’яніння.

Комісія з розслідування нещасних випадків невиробничого характеру

Нещасні випадки (за винятком групових), які сталися з працюючими особами, розслідуються комісією, утвореною організацією, де працює потерпілий.

Рішення щодо такого розслідування приймається керівником організації на підставі звернення потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, листка непрацездатності або довідки лікувально-профілактичного закладу.

До складу комісії з розслідування нещасного випадку невиробничого характеру входять:

  • голова комісії — посадова особа, яку визначає керівник підприємства;
  • члени комісії — керівник відповідного структурного підрозділу, представник профспілкової організації, членом якої є потерпілий, або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці, якщо потерпілий не є членом профспілки.

Розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 календарних днів після утворення комісії. У разі потреби цей термін може продовжити наказом керівник, який призначив розслідування (п. 12 Порядку № 270).

За результатами розслідування нещасного випадку складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм), який затверджує керівник підприємства, яке проводило розслідування, та підписують всі члени комісії з розслідування. Якщо член комісії не погоджується зі змістом акта, він може письмово викласти свою думку, яку додають до акта.

Під час складання акта за формою НТ використовують класифікатори:

  • подій, що призвели до нещасного випадку (дод. 4 до Порядку № 270);
  • причин нещасного випадку (дод. 5 до Порядку № 270);
  • місця подій (дод. 6 до Порядку № 270).

Необхідну кількість примірників акта визначають у кожному окремому випадку.

Акт за формою НТ надсилають:

  • потерпілому або особі, яка представляє його інтереси;
  • районній держадміністрації (виконавчому органу міської, районної у місті ради, на території якої стався нещасний випадок);
  • організації, де працює або навчається потерпілий;
  • організації, яка відповідальна за безпечний стан території чи об’єкта, де стався нещасний випадок.

За запитом копію акта надсилають прокурору, органу досудового розслідування та іншим організаціям.

Акти за формою НТ разом з матеріалами розслідування зберігають протягом 45 років.

Варто зазначити, що питання щодо встановлення зв’язку нещасного випадку з виробництвом регулюється також іншими нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337.

Згідно зі статтями 33, 34 цього Порядку на комісію з розслідування нещасних випадків, яка створюється на підприємстві, покладаються обов’язки щодо:

  • з’ясування обставини та причини настання нещасного випадку;
  • визначення, пов’язаний чи не пов’язаний нещасний випадок з виробництвом.

Рішення щодо встановлення цих обставин приймається комісією шляхом голосування простою більшістю голосів.

Порядок повідомлення про нещасний випадок невиробничого характеру

Лікувально-профілактичні заклади, до яких звернулися або були доставлені потерпілі внаслідок нещасних випадків, протягом доби надсилають письмове повідомлення:

  • про кожний нещасний випадок — до районної держадміністрації (виконавчого органу міської, районної у місті ради);
  • про кожний нещасний випадок, що стався внаслідок споживання (користування) нехарчової продукції — до органу державного ринкового нагляду у відповідній сфері відповідальності
  • про нещасний випадок із смертельним наслідком, пов’язаний із заподіянням тілесних ушкоджень іншою особою, а також нещасний випадок, що стався внаслідок контакту із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами або під час дорожньо-транспортної пригоди, — прокурору та органу досудового розслідування.

Облік нещасних випадків невиробничого характеру та аналіз причин їх виникнення проводять районні держадміністрації (виконавчі органи міських, районних у містах рад) на підставі звітів про нещасні випадки за встановленою формою, які щомісяця до 10 числа наступного періоду надсилаються лікувально-профілактичними закладами.

Реєстрація нещасних випадків, за результатами розслідування яких складаються акти за формою НТ, проводиться районними держадміністраціями (виконавчими органами міських, районних у містах рад) та організаціями, які проводили розслідування, у журналі за встановленою формою (додаток 7 до Порядку № 270).

Чим загрожує оформлення лікарняного замість розслідування

Іноді процедуру розслідування нещасного випадку невиробничого характеру не проводять. У таких випадках потерпілий отримує кошти за лікарняним від підприємства і Пенсійного фонду україни. Для того, щоб комісія прийняла рішення оплатити лікарняний листок, достатньо пояснень потерпілого про те, як стався нещасний випадок. Однак треба враховувати, що потерпілий може і відмовитися надавати пояснення.

Здавалося б, такий вихід із ситуації нічим не загрожує роботодавцеві, оскільки контролюючі органи не реагують без відповідних заяв потерпілої чи іншої зацікавленої сторони. Проте завжди слід пам’ятати, що за недотримання вимог законодавства можуть притягнути до відповідальності.

Отже, якщо ігнорувати Порядок розслідування нещасних випадків невиробничого характеру, можна наразитися на чималий штраф.


З 25 жовтня діють зміни до Типового положення про навчання з питань охорони праці  pdf

Зміни у профмедоглядах з 1 жовтня! Новий перелік професій та обов’язкові щеплення .docx


Які дозвільні документи необхідні для експлуатації дизель-генератора.

Для експлуатації дизель-генератора необхідно зареєструвати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.  

Роз'яснення Держпраці 

Відповідно до пункту 1 групи Б Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2021 № 77,  до машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки належать усі типи машин та устатковання, що наведені у підпунктах 1 і 2 пункту 2 Технічного  регламенту безпеки машин, затвердженого постановою КМУ від 30.01.2013 № 62 (далі — Технічний регламент), що не зазначені у групі А. 

За визначенням генератори електричної енергії мають ознаки, що підпадають під дію Технічного регламенту: 

Машина— сукупність взаємозв’язаних частин або компонентів, з яких принаймні один є рухомим, що мають у своєму складі або пристосовані до приєднання силового приводу іншого, ніж безпосередньо прикладене зусилля людини або тварини, та з’єднані для виконання визначених функцій (пп. 1 п. 3 Технічного регламенту).

 

ПОСТАНОВА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  від 06 серпня 2024 р. № 886  Про внесення змін до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах

Наказом МОЗ Ураїни від 26.01.2024 № 139 затверджено ПЕРЕЛІК категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду, де в п. 18.2 визначені медичні працівники закладів охорони здоров’я, які мають проходити періодичні психіатричні огляди один раз на п’ять років.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці змінено. Постановою від 30 червня 2023 року № 660 Уряд вніс зміни до п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01 серпня 1992 року № 442.

МОЗ змінив порядок підтвердження COVID-19 як профзахворювання

ПОСТАНОВА від 24 березня 2022 р. № 357 Деякі питання виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки на період дії воєнного стану

Щодо розслідування нещасних випадків в умовах воєнного стану

ПОСТАНОВА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 3 лютого 2021 р. № 77 Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України

 

Наказом МОЗ України від 15.07.2020 № 1604 Затвердженоя Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та лікування пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2

ЗМІНИ, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 і від 17 червня 2020 р. № 498

ПОСТАНОВА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 05 січня 2021 р. № 1 Деякі питання розслідування випадків смерті окремих категорій медичних працівників _ Кабінет Міністрів України

ПОСТАНОВА КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 17 червня 2020 р. № 498 Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2

Внесено зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

Держстат скасував звіт про травматизм на виробництві (ф. №7-тнв) 

Постановою КМУ №  337 від 17 квітня 2019р. Затверджено Поряд розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві 

Постанова від 10 квітня 2019 р. №330 Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки

ЗВЕРНЕННЯ : Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні

ПОСТАНОВОЮ КАБІНЕТА МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 6 лютого 2019 р. № 223 Затверджено критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, заходів державного гірничого нагляду Державною службою з питань праці Наказом Державної служби України  з питань праці від 16.01.2019 № 18  ЗАТВЕРДЖЕНО покажчик  нормативно-правових актів з охорони праці станом на 16 січня 2019 рокуhttps://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0018880-19#n4

ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ

Постанова 13.07.2017  № 39

Про затвердження Порядку відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України   https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0039890-17

Графік  проведення перевірок стану охорони праці в медичних закладах на 2019 рік

З 15 січня 2019 року спецодяг слід видавати за новими правилами. 

наказ

Мінсоцполітики №526 від  30.03.2017 "Про внесення змін до Положення про розробку інструкцій з охорони праці",  який набрав чинності 01.09.2017

Графік  проведення перевірок стану охорони праці в медичних закладах на 2018 рік

Графік проведення спільних перевірок Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я закладів охорони здоров’я з питань охорони праці на 2017 рік

Уряд удосконалив механізм фінансування заходів з охорони праці роботодавцем та ведення обліку витрат на охорону праці в системі бухгалтерського, податкового та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку.

Зокрема, перелік заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат приведено у відповідність до чинного законодавства.

Це сприятиме забезпеченню державою конституційного права громадян України на належні, безпечні та здорові умови праці.

Зміни внесено Постановою КМУ від 28 лютого 2018 р. № 134 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2003 р. № 994"

http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/134-2018-%D0%BF

Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки видаватимуться по-новому. 

Зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (затверджений постановою КМУ від 26.10.2011 №1077) внесла Постанова КМУ від 07.02.2018 №48 (ознайомитись з якою можна на сайті: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/48-2018-%D0%BF).

Зміни  діють із 08.02.2018.

Витрати з охорони праці  затверджені  Постановою КМУ № 994 від 27.06.2003   "Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці"

Скасовано ряд застарілих нормативних актів у сферах охорони праці та пожежної безпеки

РОЗПОРЯДЖЕННЯ від 18 грудня 2017 р. № 1022-р "Про скасування, визнання такими, що втратили чинність, та такими, що не застосовуються на території України, деяких актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади з пожежної безпеки, охорони праці та санітарного законодавства"http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1022-2017-%D1%80

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux