Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
офіційний вебпортал

Обізнаність та розумна насторога щодо туберкульозу можуть врятувати життя – Валентина Гінзбург

Опубліковано 24 березня 2023 року о 19:54

Туберкульоз – серйозне захворювання, яке потребує настороги від кожного без винятку. На цьому наголосила директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург у Всесвітній день боротьби із цією хворобою.

«Ще й досі дехто вважає, що це хвороба «маргіналів»  осіб без певного місця проживання, хворих на алкоголізм, наркоманію, ув’язнених… Та насправді до груп ризику належать люди із захворюваннями легень, цукровим діабетом, аутоімунними та онкологічними захворюваннями, ті, у кого з різних причин знижений імунітет…  До того ж, вимушена масова міграція, яка просто зараз безпосередньо торкнулася нашої країни, також є одним з найвпливовіших факторів ризику спалаху туберкульозу», – зазначила Валентина Гінзбург.

Якщо говорити мовою статистики, то у 2022 році захворюваність на туберкульоз в столиці зменшилась на 12,8%, а смертність майже вдвічі. Однак, за словами директорки Департаменту орієнтуватися на цифри через ту саму міграцію наразі не дуже доречно.

«Куди важливішим є сконцентруватися на вчасному виявленні та забезпеченні умов для сталого лікування хворих. І для цього в Києві працює досить злагоджена система та спільно з партнерами – громадськими організаціями реалізується низка дієвих ініціатив», – додала вона.

Так, із метою виявлення туберкульозу в закладах первинної медико-санітарної допомоги міста на постійній основі проводиться:

  • спеціальне анкетування пацієнтів;
  • систематичний скринінг на туберкульоз шляхом щорічного рентгенобстеження серед осіб із груп ризику;
  • систематичний скринінг на латентну туберкульозну інфекцію шляхом проведення туберкулінодіагностики серед осіб з груп ризику;
  • обстеження пацієнтів з підозрою на туберкульоз, зокрема шляхом використання молекулярно-генетичного методу дослідження мокротиння як первинного діагностичного тесту.

У рамках гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією протягом 2020-2022 років у лабораторіях КНП «КДЦ» Дарницького, Деснянського, Дніпровського, Оболонського, Шевченківського районів міста Києва та КНП «Київський фтизіопульмонологічний центр» були інстальовані системи GeneXpert для виявлення випадків туберкульозу молекулярно-генетичним методом. 

«Та вчасно поставлений діагноз – лише частина справи, коли йдеться про ефективне протистояння спалаху туберкульозу. Надважливою є адекватна та неперервна терапія під постійним контролем лікаря»  розповіла Валентина Гінзбург. 

Сьогодні, відповідно до стандартів ВООЗ, перевага надається амбулаторній моделі лікування. Госпіталізація у протитуберкульозний стаціонар здійснюється суворо за показами, за неможливості забезпечити лікування в амбулаторних умовах.

«Пацієнт разом із лікарем обирають найбільш зручну модель лікування. Наприклад, за допомогою відео-ДОТ, що дозволяє медичному працівнику онлайн контролювати правильність прийому протитуберкульозних препаратів; супровід соціальних працівників; у закладах первинної медико-санітарної допомоги; у кабінеті інтегрованих послуг або стаціонарі на дому, коли людина не може відвідувати лікувальний заклад».  

Директорка Департаменту зазначила, що у 2022 році частка хворих на туберкульоз, що лікуються амбулаторно, склала 70 %. 

Міською цільовою програмою «Громадське здоров’я» на 2022-2025 роки передбачено заохочення хворих на туберкульоз до безперервного амбулаторного лікування шляхом надання продуктових наборів та забезпечення медико-соціального супроводу хворих. 

За ініціативою Департаменту охорони здоров’я стало можливим впровадження проекту БО «100% життя» «Food for life 2022», що реалізується за фінансової підтримки Всесвітньої продовольчої програми. 

За 2022 рік видано 5159 продуктових наборів, соціальну допомогу отримали 1058 киян, що склало 100% від загальної кількості хворих, які лікувалися амбулаторно. 

Важливо, що лікування туберкульозу цілком безкоштовне. Київський фтизіопульмонологічний центр забезпечений протитуберкульозними препаратами та лікарськими засобами для усунення побічних ефектів.

Найголовніше під час лікування – суворо дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря і в жодному випадку не переривати розпочату терапію, щоб уникнути такого явища як хіміорезистентність: коли препарати втрачають свою дію на інфекцію. 

«Піклуйтеся про себе та близьких! Не забувайте про дітей, які також хворіють на туберкульоз. Обов'язково робіть вакцинацію БЦЖ. Будьте здорові, щоб мати сили усім разом наближати нашу Перемогу», – закликала Валентина Гінзбург. 

Графік роботи пересувного флюорографа наступного тижня: 

27.03 – Контрактова площа;

29.03 – Дарницький ринок (вул. Сормовська, 15);

31.03 – Ринок «Оболонь» (вул. Героїв Дніпра, 41).

 Час роботи флюорографа: з 08:00 до 15:00.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux