Головна  →  Новини  →  21 квітня 2015

ПАМ’ЯТКА ЯК БЕРЕГТИСЬ ВІД ХВОРОБ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ ЧЕРЕЗ УКУС КЛІЩА

ПАМ’ЯТКА ЯК БЕРЕГТИСЬ ВІД ХВОРОБ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ ЧЕРЕЗ УКУС КЛІЩА

Розроблена фахівцями епідеміологічного відділу Управління організації державного санітарно – епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у м.Києві та фахівцями відділу дослідження біологічних факторів державної установи «Київський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України»

 • Спосіб життя кліщів

         У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні - травні та серпні - вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру.
            Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць в грунт.

 • Як відбувається напад кліща ?

         Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

 • Куди найчастіше присмоктується кліщ ?

         Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів.

 • Чи можна не помітити напад кліща ?

         Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається не помітним.
          Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

 • Чому напад та укус кліща є небезпечним ?

         Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. На території м. Києва кліщі переносять хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз) серед людей, піроплазмоз серед собак, в умовах України – ще й кліщовий енцефаліт, туляремію тощо. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

 • Що робити, якщо на людину напав кліщ ?

         Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти, як можна швидше.
          В кожному районі м.Києва цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації.
Перелік травмпунктів лікувально - профілактичних закладів м.Києва


Район

Заклад

Час роботи

Адреса

телефон

1

Голосіївський

Травмпункт центральної районної поліклініки

Цілодобово

пр.Голосіївський, 59-а

257-02-69

2

Дарницький

Травмпункт Київської міської клінічної лікарні № 1

Цілодобово

Харківське шосе,121

562-57-62

3

Деснянський

Травмпункт поліклініки №2

Цілодобово

вул.Драйзера,19

515-88-52

4

Дніпровський

Хірургічний кабінет
поліклініки №1 приймальне відділення
Київської міської клінічної лікарні №3

8.00 – 18.00

18.00 – 8.00

вул.П.Запоржця, 26
вул.П.Запорожця, 26

512-30-68

540-47-77

Хірургічне відділення Центральної районної поліклініки

8.00 – 18.00

вул.Луначарського5

517-73-63

Травмпункт Київської міської дитячої клінічної лікарні №2

Цілодобово

вул.Алішера Навої, 3

540-96-95

5

Оболонський

Травмпункт Київської міської клінічної лікарні №8

Цілодобово

вул.Кондратюка,
8

502-37-19

6

Печерський

Травмпункт Київської міської клінічної лікарні №12

Цілодобово

вул.Підвисоцького4-а

528-40-25

Травмпункт дитячої клінічної лікарні №7

Цілодобово

вул.Підвисоцького4-б

285-20-99

7

Подільський

Травмпункт центральної районної поліклініки району

Цілодобово

вул.Мостицька, 9

460-31-89

8

Святошинський

Травмпункт Київської  міської
клінічної лікарні №7

Цілодобово

вул.Котельникова, 95

424-74-71

9

Солом’янський

Травмпункт Київської міської
клінічної лікарні №6

Цілодобово

вул.Стражеско, 6

497-10-42

Травмпункт Київської міської
клінічної лікарні №4

Цілодобово

вул.Солом’янська,17

249-78-84
249-78-56
249 78 30 травм.відділ.

10.

Шевченківський

Травмпункт поліклініки №1

Цілодобово

вул.Б.Хмельницького, 37

234-45-22

Травмпункт поліклініки №3

Цілодобово

вул. Ризька, 1

440-74-44

 • Чи можна видалити кліща самостійно ?

При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

 • Що робити з видаленим кліщем ?

          Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку.
          За направленнями лікарів лікувально - профілактичних закладів столиці в
державній установі «Київський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України» (м.Київ, вул.Естонська, 3) проводяться лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу.
          За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

 • Чи потрібно спостереження за станом здоров’я після видалення кліща ?

Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.

 • Як захистити себе від нападу кліщів ?

         При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
         - одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
         - проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
         - звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
         - вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
         - якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
         - використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

 • Що таке Хвороба Лайма ?

Хвороба Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) – це інфекційне захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі.
         Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.
         Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5 - 6 cм в діаметрі. Частіше всього еритема (почервоніння) з’являється на місці присмоктування кліща. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см. Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість. Слід відмітити, що у 30 - 40% хворих еритема не спостерігається.
         Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.
У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, печінка, очі.

         Протягом 2014 року в місті Києві зареєстровано 441 випадок захворювання на хворобу Лайма (15,7 на 100 тис. населення), зараження відбулось безпосередньо в межах міста у 228 осіб, за межами міста – у 197 осіб, в тому числі у 5 осіб – за межами України.
         Департаментом охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) базовими установами з госпіталізації хворих на іксодовий кліщовий бореліоз визначено Олександррівську клінічну лікарню міста Києва та Київську міську клінічну лікарню №9.

Що таке кліщовий вірусний енцефаліт ?

         Кліщовий вірусний енцефаліт – це природне – вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальних випадків.
         Вірус кліщового енцефаліту зберігається, розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.
         Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.
  Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко піднімається температура тіла, до 38-39о С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево – судинної, дихальної систем. Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту.
          М.Київ відноситься до благополучних територій з кліщового енцефаліту, можлива реєстрація завізних випадків, що пов’язано з перебуванням в природних вогнищах.
         За даними Міністерства охорони здоров’я України, небезпечними з кліщового енцефаліту (де можливе зараження та щорічно реєструються місцеві випадки) є окремі території України:
         1 Автономна Республіка Крим - Алуштинський, Білогірський, Бахчисарайський, Кіровський, Красногвардійський, Сімферопольський, Судацький, райони, Велика Ялта (Ялта, Ялтинський заповідник, Алушта, Гурзуф); лісопаркова зона м.Сімферополя; м.Севастополь.
         2 Волинська область - Ратнівський, Ківерцівський, К.Каширський, Ковельський, Любомильський, Маневицький, Луцький райони.
         3 Львівська область - Яворівський район.
         Небезпечними щодо кліщового вірусного енцефаліту є території Австрії,  Греції, Угорщини, Німеччини, Молдови, Республіки Білорусь, Данії (включаючи о-ва Фаро), Фінляндії, Ісландії, Швеції, Швейцарії, Ірландії, Норвегії, Італії, Польщі, Угорщини, Словенії, держав Прибалтики, європейської та далекосхідної частині Російської Федерації. Вогнища хвороби реєструються в Монголії, північних провінціях Китаю.
         У разі виїзду до вказаних місцевостей необхідно пройти курс щеплень проти кліщового вірусного енцефаліту за схемою, інструктаж щодо методів особистої профілактики, забезпечитись репелентами.
         Профілактичні щеплення проти кліщового вірусного енцефаліту проводяться при відсутності протипоказань, за власні кошти громадян, за встановленою схемою (віковий ценз - починаючи з 4 років).
         Курс вакцинації порти кліщового вірусного енцефаліту складається з 2-х щеплень з інтервалом 1-7 місяців, при цьому друге щеплення слід отримати не пізніше, ніж за 14 днів до виїзду до ендемічних з зон (проїзд входить в цей термін).
         У разі оздоровлення в санаторіях та стаціонарних оздоровчих закладах в приведених ендемічних районах щеплення проти кліщового енцефаліту не є обов’язковими.
         Особи, які прибули з небезпечних з кліщового енцефаліту територій, можуть звернутись до кабінетів інфекційних захворювань лікувально – профілактичних закладів за місцем проживання для лікарського контролю.
         Департаментом охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) базовою установою з госпіталізації хворих на кліщовий вірусний енцефаліт визначено Київську міську клінічну лікарню №4.
           За даними державного закладу «Центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» в державі у 2014 р. зареєстровано 6 випадків захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт.          

Таким чином, першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів, а також завчасне планування туристичних подорожей на території країни та за її межами.

Перейти до спискуВерсiя для друку

undefined 

 

 

 

 

 

 

 

Цифрова освіта

111